ATRAKCJE DLA DZIECI NAD JEZIOREM – KASZUBY

Dzieci nie łatwo zadowolić na wakacjach. Nie wystarczy im odrobina wody i grill.  Cały pobyt dziecka musi być zaplanowany. Już przed wyjazdem warto zorientować się, jakie atrakcje dla najmłodszych ma piękna kraina polskich jezior – Kaszuby ze swoją wspaniałą przyrodą zachwycą niejedno dziecko.

Piękno jezior

Kaszuby to kraina jezior i lasów, leśnych wąwozów,  zapierających dech w piersi polan. Ciągnąca się, sprawiająca wrażenie nieskończoności leśna przestrzeń poprzeplatana jeziorami zachęci maluchy do biegania i obserwowania przyrody.

Wakacje rodzinne nad jeziorem

Lubygość to jedyna w Polsce możliwość zobaczenia pomarańczowego jeziora. Kolor wody jezioro zawdzięcza rośliny o nazwie: “grążel żółty” oraz rezerwat: Żurawie Błota. Niedaleko jeziora Lubygość zwiedzić można dwie niewielkie groty powstałe wskutek wydobycia żwiru w połowie XX wieku. Piękne widoki można także podziwiać idąc  szlakiem Jaru Raduni,  w okolicy Mirachowa. Jest to trasa licząca 10 km prowadząca wąskim jarem rzeki. Droga jest wąska, pełna naturalnych przeszkód, typu zwalone drzewa, czy bagna. Prawdziwa dzika przyroda w zasięgu nóżek małego piechura.

Wakacje z dziećmi nad jeziorem to znakomita okazja  na lekcję ornitologii w terenie.

Nad Jeziorem Wdzydze, które wraz z czterema innymi jeziorami:  Gołuń, Słupinko, Radolne, Jelenie jest objęte obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Miejscowi nazywają to miejsce Morzem Kaszubskim. To miejsce lęgowe rzadkich i chronionych ptaków wodno-błotnych, np.: gągół, czajka, bekas, kormoran, czapla siwa, tracz nurogęś, brodziec piskliwy, trzcinniczek, tracz długodzioby. Wchodzi w skład  Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Wodnych. Morze Kaszubskie to idealne miejsce  na zabawę w żeglarzy i piratów. Na jeziorach znajduje się kilka wysp, np.:  Ostrów Wielki, Ostrów Mały, Sidły, Ceronek,  Mielnica oraz Glonek.

Zwierzęta i labirynty

Miłośników zwierząt zaprasza ferma strusi, na której oprócz strusi można zobaczyć: lamy, kozy, króliki, owce.  Warto pokazać dzieciom zwierzęta egzotyczne. W Tuchlinie atrakcją jest Zoo Egzotyczne Kaszuby. Są tutaj węże, jaszczurki, papugi, ptaszniki. Dzieci uwielbiają labirynty. Pobyt w „Świecie Labiryntów” w miejscowości Bliziny z pewnością przypadnie do gustu najmłodszych. Znajdują się tam labirynty linowe, wiklinowe, słomiany oraz labirynt stworzy wśród kukurydzy. To doskonały sposób na wspólne, rodzinne spędzenie czasu. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku można zobaczyć najbardziej nietypową budowlę w Europie – dom do góry nogami, do którego wchodzi się przez okno. W tym domu sufit jest podłogą. Dzieciom bardzo podoba się to miejsce.

Jaskinie

Jaskinia to prawdziwa strefa wrażeń dla dziecka – atmosfera tajemniczości, niezwykły spacer i niecodzienne widoki, mnóstwo zakamarków, które mały detektyw z pewnością będzie chciał odkryć. Grota Mechowska położona w Puszczy Darzlubskiej, to największa atrakcja przyrody nieożywionej na Kaszubach. Jest prawnie chronionym pomnikiem przyrody.

Kaszubska tradycja

Kaszubski Park Etnograficzny w Wdzydzach to miejsce wręcz stworzone dla dzieci. Położone nad jeziorem Gołuń. Spędzając wakacje z dziećmi nad jeziorem, nie można pominąć tak urokliwego miejsca. Można tutaj zobaczyć chałupy chłopskie, szkołę, dwór, karczmę, drewniany wiatrak i wiele innych obiektów. Dzieci mogą poznać tajniki garncarstwa, malowania na szkle, tkactwa, haftowania, spróbować pisać gęsim piórem lub stalówką i zaśpiewać „Kaszëbsczé nótë”.  Dzieci bardzo chętnie biorą udział w ludowych zabawach, np.: w chodzeniu na szczudłach, czy w toczeniu obręczy.

Kaszuby to idealne miejsce na rodzinny odpoczynek. Spokój, cisza, piękna przyroda, cudowne atrakcje turystyczne sprawiają, że turystów w tym regionie nie brakuje.

Podobne obiekty:

HOTEL**** MEDI & SPA BIAŁY KAMIEŃ

HOTEL**** LIPTOVSKY DVOR

HOTEL**** SZLAK BURSZTYNOWY

PAŁAC**** MORTĘGI

HOTEL*** JANTAR

HOTEL*** LA SIESTA

noclegi dla rodzin z dziecmi